43-letni artylerzysta Franciszek Niewidziajło z Stryjówki pod Tarnopolem, powiedział późnym popołudniem 18 marca 1945 r. na murze wschodniego pirsu kołobrzeskiego portu: „Przyszliśmy, morze, po ciężkim i krwawym trudzie. Widzimy, że nie poszedł na marne nasz trud. Przysięgamy, że cię nigdy nie opuścimy. Rzucając pierścień w twe fale, biorę z tobą ślub, ponieważ tyś było i będziesz zawsze nasze”.
Według pradawnej tradycji morskiej, chwilę później Franciszek wrzucił obrączkę w morskie fale. W tym samym czasie, w Moskwie, 124 działa oddały 12 salw ku czci zdobywców Festung Kolberg. Wojsko Polskie było dumne ze swojego zwycięstwa.
Gra miejska „Bój o Kołobrzeg”
W nadchodzącą sobotę, 18 marca 2023 roku, odbędzie się fascynująca gra miejska w Kołobrzegu. Ta niezwykła rozgrywka nie tylko zapewni uczestnikom mnóstwo rozrywki, ale również pozwoli im poznać historię miasta i uczcić pamięć bohaterskich żołnierzy Wojska Polskiego, którzy walczyli o miasto w marcu 1945 roku.
„Bój o Kołobrzeg – Śladami bohaterów walk o Kołobrzeg w 1945 r.” został zaprojektowany przez Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza, we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Gra ma na celu nie tylko zapewnienie rozrywki, ale również edukację oraz upamiętnienie pamięci bohaterskich żołnierzy, którzy walczyli o Kołobrzeg w marcu 1945 roku.
Trasa gry – miejsca ważne dla historii walk o miasto w marcu 1945 roku
Gra rozpocznie się o godzinie 10:00 na terenie Muzeum Oręża Polskiego, oddział „Dzieje Oręża Polskiego”, ul. ppor. Emilii Gierczak 5 w Kołobrzegu. Zainteresowanych uczestników, kibiców i publiczność zapraszamy minimum 30 minut wcześniej. W grze uczestnicy będą musieli przejść około 10 km, aby odwiedzić 9 punktów kontrolnych, które są umiejscowione w ważnych miejscach dla historii walk o miasto w marcu 1945 roku, takich jak wieża ciśnień, białe koszary, obelisk Łopuskiego, plac 18 marca, lokomotywownia, pomnik sanitariuszki, pomnik zaślubin z morzem, fort ujście oraz muzeum.
Cel gry – upamiętnienie pamięci bohaterskich żołnierzy
Głównym celem gry jest zapoznanie uczestników z przyczynami, przebiegiem oraz skutkami kołobrzeskiej bitwy, w której życie straciło około 1,2 tys. Polaków. Krew, która została przelana przez nich, stanowi jeden z fundamentów współczesnego Kołobrzegu, zatem rozgrywka będzie niosła ze sobą potężne przesłanie patriotyczne. Uczestnicy Gry Miejskiej będą mieli za zadanie wykonać zadania na poszczególnych punktach, co pozwoli im na lepsze zrozumienie historii Kołobrzegu oraz upamiętnienie pamięci tych, którzy poświęcili swoje życie w obronie miasta.
Zachęta do kibicowania na trasie
Nie tylko uczestnicy gry będą mieli okazję do przeżycia niezapomnianej przygody. Zachęcamy również do kibicowania na trasie, co pozwoli na obserwowanie rozgrywki oraz spacerowanie po malowniczych okolicach. W ten sposób można spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu i cieszyć się pięknymi widokami, jednocześnie dopingując swoich ulubieńców.
Wszyscy, którzy zdecydują się na wzięcie udziału w grze, będą mieli okazję do przeżycia niezapomnianej przygody, podczas której będą musieli rozwiązywać zagadki i wykonywać różnorodne zadania. Zachęcamy również do kibicowania na trasie, co pozwoli na obserwowanie rozgrywki oraz spacerowanie po malowniczych zakątkach Kołobrzegu. Gra ta to doskonała okazja do spędzenia czasu w gronie przyjaciół lub rodziny, poznania miasta i jego historii, a także rozwijania swoich umiejętności logicznego myślenia i pracy w zespole.
Gra jako okazja do spędzenia czasu z przyjaciółmi i rodziną
Jeśli zatem szukasz ciekawej formy spędzenia wolnego czasu, koniecznie zapisz się na grę miejską „Bój o Kołobrzeg” i przeżyj niezapomnianą przygodę w jednym z najpiękniejszych miast nadmorskich w Polsce!
Zachęcamy do zgłoszenia się na adres mailowy: edukacja@muzeum.kolobrzeg.pl, wysłania wypełnionych dokumentów i wzięcia udziału w grze, a także do kibicowania na trasie i odkrycia uroków malowniczego Kołobrzegu.
Dokumenty do pobrania: