W piątek 13 maja br. na dziedzińcu Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu – oddziału Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie miała swój wernisaż wystawa „Zabytki toru wodnego Szczecin – Świnoujście”.
W otwarciu wystawy wzięli udział zaproszeni goście.
W uroczystościach, które prowadził ppłk Tomasz Ogrodniczuk – szef Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu udział m.in. wzięli:
- Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksander Ostasz
- Zastępca Dyrektora ds. Technicznych Urzędu Morskiego w Szczecinie Paweł Szumny
- Pracownik naukowy Politechniki Poznańskiej dr hab. inż. Piotr Sielicki
- Kierownik Zakładu Historii Wojskowej Instytutu Historii UAM w Poznaniu prof. dr hab. Zbigniew Pilarczyk
- Przedstawiciele Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej Elżbieta Witecka i ppłk Adam Odolecki
- Dyrektor Muzeum Narodowego w PoznaiuTomasz Łęcki
- Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu Przemysław Terlecki
- Dyrektor Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy Wojciech Bartoszek
- Kierownik Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu dr Leszek Rościszewski wraz z Kustosz Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu Anną Szukalską – Kuś.
- Dyrektor Departamentu Nieruchomości Agencji mienia Wojskowego w Warszawie Zbigniew Prokopoczyk
- Właściciel Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Pławcach, Wolontariusz Muzeum Broni Pancernej Artur Zys
- Zastępca Szefa Sztabu V Korpusu Armii Amerykańskiej płk Timothye Payment wraz z sierżantem/majorem Joshuą Gendronem.
- Oficer łącznikowy ds. amerykańskich w Polsce płk Marcin Kuzimski
Wystawa ukazuje artefakty wydobyte podczas pogłębiania troru wodnego.
Wystawa to swoiste podsumowanie osiągnięć inwestycji ,,Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m”. Oprócz plansz dokumentujących najciekawsze znaleziska wydobyte z modernizowanego toru wodnego Świnoujście-Szczecin, na wystawie są prezentowane również zabytkowe obiekty np. gwiazdowy silnik lotniczy z trójpłatowym śmigłem amerykańskiego samolotu Boeing B-17 Flying Fortress z czasów drugiej wojny światowej. Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie znajdują się kotwice, stalowe boje oraz różnego rodzaju uzbrojenie – powiedział Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin obejmuje pogłębienie toru wodnego do 12,5 m, na odcinku ok. 62 km. Dzięki temu zostanie zapewniona dostępność szczecińskiego portu dla określonej grupy dużych statków. Projekt jest realizowany przy współudziale środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014-2020, a jego całkowita wartość wynosi ok. 2 mld złotych. Inwestycja zakończyła się w 2022 r.
Wystawa premierowy pokaz miała w Warszawie, w siedzibie byłego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a obecnie części Ministerstwa Infrastruktury. Następnie wystawa gościła w Szczecinie, Elblągu i Wrocławiu. Po zakończeniu ekspozycji w Poznaniu, która będzie trwała do końca czerwca, wystawę zobaczą również mieszkańcy Kołobrzegu.